субота, 29 серпня 2015 р.

СТАНІСЛАВ ЧЕРНІЛЕВСЬКИЙ «ТЕПЛОТА РОДИННОГО ІНТИМУ», «ЗАБУЛА ВНУЧКА В БАБИ ЧЕРЕВИЧКИ» УРОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ІНТЕРАКТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ. 6-Й КЛАС

Л.М. Слободянюк, учитель української мови та літератури вищої категорії, старший учитель Барської ЗОШ І-ІІІ ст. №1, Вінницька обл.

Л.М. Слободянюк
Мета:
·                   Ознайомити учнів із життєвим і творчим                            шляхом поета; донести до дітей красу його творів.
·                   Розвивати навички виразного й усвідомленого читання віршів, уміння співвідносити відчуття, висловлені у цих творах, з власними, пережитими особисто.
·                   Виховувати любов до найближчих людей, до рідного дому, відповідальність за власну родину.
Обладнання: фото письменника, ілюстрації до            
                     творів, підручник
Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Доки живі ще ваші матері,
Хай всі дороги вас до них ведуть
Г. Світлична

Батьки і діти – серця одні,
               Батьки і діти – душі  пісні,
Батьки і діти – страждань політ,
                                                       Батьки і діти – родини цвіт
Т . Кукуруза
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
- Діти, кожна людина є частиною великого роду, з яким нерозривно пов’язане її життя і доля. Краса роду залежить від його представників, і якщо ми хочемо, щоб наші нащадки були прекрасні душею, ми повинні самі бути такими і виховувати в собі найкращі якості.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу


1.  Слово вчителя.
         Сьогодні ми з вами поговоримо про найближчих кожному з нас людей – маму і бабусю, про рідний батьківський дім, тому епіграф так співзвучний із темою нашого уроку.
         Зрозуміло, що дуже дорогими є батьківський дім, рідна матуся і для поета, кіносценариста Станіслава Чернілевського , який з’явився   на світ 1950 року у селі Жвані на Вінниччині. Родина рано втратила батька – годувальника, і хлопцеві з багатодітної сім’ї довелося вчитися у школі – інтернаті, по закінченні котрої він вступив до педагогічного інституту. Потім закінчив Київський театральний інститут, працював на кіностудії ім. О. Довженка.
         1984 року вийшла його збірка «Рушник на землі». Поет удостоєний премії імені В. Симоненка
         2. Створення психологічного портрета автора.
- Погляньте на фото поета (додаток №1). Що ви можете сказати про цю людину за зовнішніми рисами? (Відповіді дітей)
Чи не здається знайомим вам це обличчя? Де ви його могли бачити?
(На телеканалі «1+1», де він зараз працює режисером і редактором)
         3. Слово вчителя.
«Найдорожча на світі – мама, найцінніше в житті – щирість і теплота родинних стосунків»,- ці слова належать С. Чернілевському. Ще з дитинства він зрозумів, що найдорожча в його житті – мама, гіркота вічної розлуки з якою перетворилася в дорослому житті на чудову поезію «Теплота родинного інтиму»
4. Виразне читання поезії «Теплота родинного інтиму»
Теплота родинного інтиму.
Ще на шибках досвіток не скрес.
Встала мати. Мотузочком диму
Хату прив’язала до небес.

Весело і з ляком серед печі
Полум’я гуляє по гіллю.
Ковдрою закутуючи плечі,
Мати не пита, чому не сплю.

Вже, однак, зникає гіркотина,
Не катує серце печія.
Знову я – малесенька дитина,
Мати знає більше, аніж я.

Матері розказувать не треба,
Як душа світає перед днем
В хаті, що прив’язана до неба
Світанковим маминим вогнем.
5. Словникова робота
Інтим, інтимний – особистий, задушевний;
досвіток – ранок;
не скрес – не зник;
небеса – небо;
полум’я – вогонь;
катує – робить боляче;
гіркотина – тягар на душі;
хата прив’язана до неба – з’єднана з небом стовпом диму.
6.Бесіда за змістом поезії.
- Яке враження справив на вас цей вірш?
- Які почуття виникли після прочитання поезії?
- Де відбуваються події, змальовані у вірші?
- У яких словах вірша виражена любов сина до матері?
- Як ви розумієте рядок «Мотузочком диму хату прив’язала до небес»?
- Чи існує тісний зв’язок і взаєморозуміння між вами й вашими мамами?
7. Робота в парах. Доберіть епітети до слова «інтимний»
Інтимний – (особистий, потаємний, задушевний, близький, любовний,
щирий, щиросердний).
8. Слово вчителя.
З особливою любов’ю і теплотою змалював образ бабусі Іван Драч:
А бабуся, бабусина, бабусенція
До дівчиська, дівчиниська так і
 тулиться,
Бабумамця, бабубатько, бабусонечко.
- За що ви любите своїх бабусь?
- Чи часто ви їх відвідуєте?
         Осінь часто загострює самотність, осінніми сльозами – дощами, зі смутком. Це пора прощання з літечком, а для бабусі - прощання зі своєю внучкою, яка після літніх канікул від’їздить до міста. Саме ці почуття лягли в основу поезії С. Чернілевського «Забула внучка в баби черевички»
9.Виразне читання вірша
Забула внучка в баби черевички.
Дитячим сміхом бризнувши в зело,
За повелінням вікової звички
Перекотилось літо за село.
Махнуло рученя на бензовозі –
І курява вляглась після коліс.
А баба все стояла на дорозі,
Хустинкою торкаючись до сліз.
І вийшло в небо зорі – паровички
І тихо бабка посеред села
Малесенькі дитячі черевички
У спорожнілу хату занесла.
Лягла собі. І світло не світила
Торкнулась черевичків перед сном…
І осінь їй тихенько опустила
Горіховий листок перед вікном.
10.Словникова робота
Перекотилось літо – минуло літо;
бензовоз – машина, яка возить пальне;
вийшли зорі – паровички – засіяли на небі зірки;
осінь опустила листок – впав із дерева листок.
11. Бесіда за змістом вірша.
- Які враження справив на вас цей вірш ?
- Яка пора року згадується у вірші?
- Що забула внучка у бабусі?
- Які слова передають біль розлуки бабусі з внучкою?
- Символом чого виступають черевички внучки?
- З яких слухових і зорових образів складається поезія?
(Тут інша тиша, ніж у попередньому вірші,- це тиша смутку, прощання).
12. Словесне малювання.
Якою ви уявляєте бабусю з вірша «Забула внучка в баби черевички»
ІV. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Робота в групах
Перша група – запишіть якнайбільше прислів’їв про матір і обговоріть                                                            деякі з них. (Нема того краму, щоб купити маму. Матері ні купити, ні                              заслужити. Материн гнів, як весняний сніг, рясно випаде, та скоро розтане. На сонці тепло, а біля матері добре. Як                   матір покинеш, то і сам загинеш. Всякій матері свої діти                                 милі).
Друга група –  підкресліть епітети,які характеризують вашу маму,                                 розкажіть про неї. (Гарна, ніжна,близька, весела, горда, досвідчена, мила, зажурена, заклопотана, ласкава, правдива, рідна, сумна, сердечна, турботлива, усміхнена, чепурна, чорнобрива, охайна, чуйна, щаслива)
Третя група – згадайте та запишіть прислів’я про бабусю. Складіть невеличкий віршик  (одну строфу) про бабусю.  (Поки баби – доки й ради. Хто бабусю має – потіху знає. Бабуся скаже, як зав’яже. Там бабині гуки, де онуки.
Бабине слівце – плідне деревце. Є баба, є й діти) 
Четверта група – випишіть із тексту вірша «Забула внучка в баби  черевички» слова із зменшено – пестливими суфіксами. (Черевички, рученятко, хустинка, бабка, маленькі,  тихенько).

2.Розгляд родинних  дерев (додаток №2), які діти намалювали вдома.
Слово вчителя.
         - Ви бачите малюнки – родовідні дерева наших родин. Крони цих дерев – буйні і розкішні. Але дерево нашого роду не буде квітувати і зеленіти, якщо ми підрубаємо його корені, якщо втратимо пам’ять роду. Діти, давайте пригадаємо, як слід малювати і вести родинне дерево.
         Отже, спочатку потрібно намалювати коріння. Це батьки наших дідусів і бабусь. Якщо в них були сестри й брати, то намалюємо ще й маленькі відрости. А тепер намалюємо стовбур – це дідусі і бабусі. Наші батьки і їхні сестри й брати (тобто наші тіточки і дядечка) – це гілочки. А ви, діти,- це листя. Так малюється Дерево Роду. У кожної гілочки, кожного листочка або кореня є своє ім’я.
V. Підсумки уроку
1. Технологія « Незакінчене речення»
Закінчіть речення: «На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було…»
2. Слово вчителя
Діти! Родина, сім’я – це найдорожче для кожної людини. «З родини йде життя людини», - говорить народна мудрість. Тут людина робить свої перші кроки, звідси вона виходить у широкий світ. Я хочу нагадати вам, що в Україні й досі шанується сімейна мораль, коли в родині з великою повагою ставляться до старших, допомагають їм і виявляють до них постійну турботу. Давайте разом прочитаємо молитву за родичів: «Всемилосердний Боже! Дякую Тобі за наших рідних, за все те добре, що ти нам подав через них. Вони виховують нас, навчають жити за Твоїми святими заповідями, не грішити. Ми любимо їх і хочемо завжди шанувати і слухати. А ти, Господи, поможи нам у цьому Твоєю ласкою, благослови їх, Господи, добром, здоров’ям, довгим і щасливим життям; хорони від злого, дай їм силу перемогти всі труднощі, діждатись потіхи від своїх дітей».
VІ. Домашнє  завдання.
1. Виразно читати й аналізувати вірші С. Чернілевського.
2. Намалювати ілюстрації (додаток №3).

3. Написати листа своїй бабусі.     

Немає коментарів:

Дописати коментар