Мета: 1. Дати учням основні відомості про написання –н- і
–нн- у прикметниках, виробляти орфографічну грамотність, застосовуючи
правила.
2. Розвивати творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати мовні
явища, знаходити й виправляти помилки у
правописі прикметників.
3. За допомогою
мовленнєво – комунікативного дидактичного матеріалу сприяти вихованню глибокої
поваги та пошани до великого сина українського народу – Тараса Григоровича
Шевченка.
Тип
уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Обладнання:
таблиці, схеми, портрет Т. Г. Шевченка, презентація «Написання -н- і
-нн- у прикметниках»
Хід уроку
Зоре моя
вечірняя,
Зійди
над горою,
Поговорим
тихесенько
В
неволі з тобою.
Т.
Г. Шевченко
І. Організаційний
момент
Доброго дня, милі
діти! Сьогодні девіз нашого уроку такий:
«Зібратися разом – це початок, триматися разом
– це прогрес, працювати разом – це успіх». А все, звичайно, означає, що лише
дружно і організовано ми зможемо вивчити нову тему, засвоїти правила, відчути
надійну підтримку і міцне плече однокласника. Також потрібно заповнити картку
оцінювання роботи на уроці(додаток 1).
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Нашу роботу пропоную розпочати з «Незакінченого речення».
1. Розділ мовознавства, що
вивчає відомості про частини мови, називається … (Морфологія)
2. Прикметник – це … частина мови. (Самостійна)
3. Прикметник виражає … (Ознаку
предмета)
4. Морфологічні ознаки
прикметника… (Змінюється за родами, числами, відмінками).
5. Синтаксична роль прикметника.
(Означення, присудок)
6. За розрядами прикметники
поділяються на… (Якісні, відносні, присвійні).
7. Який розряд прикметника
утворює ступені порівняння? (Якісний).
8. Назвіть ступені порівняння
прикметника. (Вищий, найвищий).
9. Назвіть форми ступенів порівняння прикметника.
(Проста і складена).
10.
Які форми мають прикметники? (Повну та коротку).
11.
На які групи поділяються прикметники? (Тверда і м’яка).
12. За чим визначають групи
прикметника. (Приголосний, на який закінчується основа слова).
13. Основні способи творення
прикметників - … (Префіксальний, суфіксальний, префіксально-суфіксальний,
основоскладання).
2. Каліграфічно – орфографічна хвилинка (перевірка виконання
домашнього завдання).
Від іменників потрібно було утворити прикметники і записати
(повторення спрощення у словах): честь – чесний, користь – корисний, щастя –
щасливий, зап`ястя - зап` ястний,
контраст - контрастний, блага вість – благовісний, піст – пісний, радість –
радісний, совість – совісний, студент – студентський., якість-якісний, баласт –
баластний.
Пригадати винятки, у яких спрощення
не відбулося.
Яким способом утворені ці
прикметники? А слово благовісний?
ІІ. Ознайомлення з темою, метою уроку
Надворі вповні
весна. Що ж вона нам принесла? Які чудесні святкові дні завітали до нас?
(Міжнародний день 8 Березня, 201 – річчя з дня народження Тараса Григоровича Шевченка - геніального сина українського народу).
Тож продовжимо працювати над
вивченням самостійної частини мови – прикметником, будемо засвоювати з вами
навички правильного написання слів з -н- і -нн-, моделювати, зіставляти,
знаходити і виправляти помилки і, таким чином, готуватимемося до контрольної
роботи.
Запишіть тему, мету, епіграф уроку (слова
взяті з поеми «Княжна»).
Хвилинка поезії. Виразне читання учнем уривка із твору «Княжна».
Хоч у неволі, та Кобзар веде дружню, лагідну, тиху
розмову із своєю зорею, яка світить довго і навіки. А вона ясніше горітиме,
коли наш урок буде ще однією символічною зіронькою у вінку слави Кобзареві.
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності вивчення
матеріалу
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями
навчального матеріалу
Для цього попрацюємо колективно і створимо
«Ефект народження правила»
На дошці проектуються слова
(презентація)
Учні на дошці розбирають
слова за будовою. Визначають частину мови і
спільну орфограму «Подвоєні літери». Формулювання правила.
2.
Самостійна робота з
підручником
3.
«Четверте
зайве»(додаток 2)
Знайдіть
у кожному рядку зайве слово.
1) Розум…ий,
бід…ий, сторо…ій, жадіб..ий.
2) Істи…ий,
кі…ий, щогоди…ий, мир…ий.
3) Парка…ий,
голос…ий, ваго…ий, цикло..ий.
4) Магнітофо…ий,
вантаж…ий, холод…ий, кабінет…ий.
5) Заліз..ий,
безтала…ий, полотня…ий, хмар…ий.
4. Коментоване письмо
На дошці портрет Т. Г. Шевченка та
слова:
І
мене в сім ї великій,
В сім `ї
вольній, новій,
Не забудьте пом `янути
Незлим тихим словом.
Учні знаходять у тексті прикметники і
підбирають до них антоніми (новий – старий, вільний – залежний, незлий - жорстокий,
грубий; тихий - голосний, великий
- малий). Розбирають слова вольний,
незлим. новим за будовою.
Перевірка
завдань.
V. Закріплення
вивченого матеріалу
1. Ланцюжок
знань (додаток 3)
Від іменників,
надрукованих на окремих листочках, ланцюжком усно утворюємо прикметники за допомогою -н- і -нн-, якщо допущені помилки, то сусід
за партою виправляє і пояснює орфограму (зміна, без імені, віск, пісок, стіна,
глина, камінь, сокіл, лебідь, буква, день,
вечір, жито, дорога, скло, весна,
зоря).
2.Ріс Тарас Шевченко розумною,
допитливою дитиною, хотів усе знати.
(Розмова між мамою і сином). Діалог
виконують учень та учениця.
- Матусю, а правда, що небо на залізних
стовпах тримається?
- Так, синочку, правда.
- А чому так багато зірок на небі?
- Це коли людина на світ приходить,
Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре,
свічка гасне, зірочка падає. Бачив?
- Бачив, матусю, бачив… Матусенько, а
чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?
- Бо коли людина зла, заздрісна,
скупа, її свічка ледь – ледь тліє. А
коли людина добра, любить людей, робить їм добро, тоді свічечка такої людини
горить ясно, і світло це далеко
видно.
- Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб
моя свічечка світила найясніше.
- Старайся, мій хлопчику…
3.У вінок слави
Кобзареві (робота в групах)
Ви, діти, також старайтеся і прикріпите у
вінок слави Великому Кобзареві зірочки, якщо виконаєте завдання в групах швидко
та результативно! А допоможе вам
схема «Написання -н- і -нн- у
прикметниках»(додаток 4)
Пишеться -нн- |
Пишеться -н- |
1. У прикметниках, утворених від іменників з основою на -н- за допомогою суфікса -н-: стіна + н = стінний, день + н = денний |
1. У прикметниках, утворених від іменників з основою на будь-який приголосний (крім -н-) за допомогою суфікса -н-: брат + н = братній, клас + н = класний |
2. У прикметниках з наголошеними -анн-, -енн-, -янн-, що вказують на збільшену ознаку або неможливість дії: нездоланний, священний, незрівнянний, старанний, здоровенний Увага: даний, довгожданий |
2. У прикметниках, утворених додаванням -ан-, -єн-, -ин-, -їн-, -он-, -ян- до основи іменників: гречаний, пташиний, солоний Увага: божественний |
1 група
1 завдання «Павутинка»
До прикметників дібрати синоніми з
довідки, установити відповідність, усно пояснити правопис.
Хоробрий –
Немолодий –
Непереможний –
Безкінечний –
Гарний –
Молодий –
Яровий -
Сучасний –
Жорстокий -
Фальшивий -
Довідка (Нездоланний, незліченний, неправдоподібний, незрівнянний,
теперішній, мужній, літній, юний, весняний, непримиренний).
2 завдання. Розібрати за будовою слово весняний.
Відповідь. 1 завдання
Хоробрий мужній
Немолодий - літній
Непереможний нездоланний
Безкінечний незліченний
Гарний незрівнянний
Молодий юний
Яровий весняний
Сучасний теперішній
Жорстокий непримиренний
Фальшивий неправдоподібний
Відповідь. 2
завдання Весн – ян –ий.
2 група
Завдання
Дібрати прикметники до слова «зіронька»,
не менше 8. Використати
два
прикметники з –н- та –нн- (бажано епітети).
Один прикметник із словом зіронька
ввести у речення.
Відповідь
Прикметники до слова зіронька (за словником епітетів
укр. мови за ред. Л. О. Пустовіт)
Блискуча, бліда, діамантова,
кришталева, перлиста, прозора, срібляста, яскрава, ясна, червона, вечірня, вранішня, недосяжна, самотня, світанкова,
байдужа, весела, мовчазна, ніжна,
привітна, тиха, щаслива, блакитноока, трепетно – ясна, вічна, химерна, холодна.
3група
Завдання. Знайти і виписати прикметники з -н- і –нн- із творів
Тараса
Григоровича
Шевченка. Пояснити орфограми.
Отакий – то Перебендя,
Старий та химерний.
Думи мої, думи мої,
Лихо мені з вами.
Нащо стали на папері
Сумними рядами.
Ти вічний без краю!... люблю розмовлять,
Як з братом, з сестрою, розмовлять з
тобою.
Постривайте, світ – не хата,
А ви малі діти,
Нерозумні.
Блаженний муж на лукаву
Не вступає раду.
І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій
Не забудьте пом ’янути
незлим, тихим словом.
Малого сліду не покину
На нашій славній Україні.
Святий, огненний господине,
Спалив єси луги, степи,
Спалив і князя,і дружину,
Спали мене на самоті.
О мій Славутицю преславний,
Моє ти ладо принеси!
Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине..
От де, люде, наша слава,
Слава України!
Без золота, без каменю,
Без хитрої мови,
А голосна та правдива, як Господа слова.
2 завдання. Указати слова книжного
походження, пояснити їх лексичне значення.
Відповідь. Химерний, сумними, вічний, нерозумні, блаженний,
вольній,
славній, огненний, преславний, голосна.
Блаженний – дуже щасливий, який виражає щастя, радість.
Огненний –
вогняний.
Ладо (заст.) – пестлива назва чоловіка, дружини,
дитини; любий, коханий.
VIІ. Рефлексивно-оцінювальний
етап
1. Метод «Диво в решеті» (додаток 5).
В поданих словах вставити –н- або –нн-. Розподілити слова в 2 колонки.
В першу – з –н-, в другу – з –нн-.
Стиль…ий, пли…ий, роди…ий,
силь…ий, здорове…ий, зміша..ий, голуби…ий, незрівня…ий, ці…ий.
Диво
– в ключі. Підкресліть у кожному слові 2 літеру. Виняток- останнє слово. В ньому 1 літеру.. Яку фразу ви
отримали ? ТИ МОЛОДЕЦЬ!!!!!!! Ви дійсно,
діти, молодці!
Учитель:
як же оцінили ви свою роботу на уроці? Що про це говорить ваша картка
самооцінки.
Життя іде. Сивочола історія все
віддаляє від нас дні, тижні, роки, століття. Міняються моральні цінності,
тільки таїна високого мистецтва не підвладна часові. Воно є тим вічним скарбом,
що йде по землі від покоління до покоління, огортаючи глибинним чаром людську
душу. І тому кожен народ має своїх духовних велетнів – провідників у самобутній
національний світ. Для нас, українців, таким став великий син, пророк, земляк –
Тарас Григорович Шевченко. Це ім`я - символ нашого народу. Чим Кобзар
зажив такої шани та всенародної любові?
Висловлення думок учнів.
VІІ.
Підсумки уроку
Тож
нехай буде благословенною та година, і тая хата, і село, що Україні принесло з
великих найбільшого сина. А його провідна зоря сіятиме вічно, бо вона безсмертна.
-Що ми вивчили на уроці? Коли
пишеться -н- і -нн- у прикметниках? Навести приклади.
-Що було для вас найцікавішим?
-Що почуте про Тараса Шевченка найбільше вразило і запам`яталось?
Оцінювання учнів.
VІІІ.
Домашнє завдання
Опрацювати § 46
1 група - написати твір – роздум «Думками я
лину до Кобзаря»
2 група – скласти розповідь -
екскурс «Тарасові шляхи у нашім краї», використовуючи
прикметники
з -н- і -нн.
3 група - Розіграти діалог за вивченою темою «Правопис -н- і –нн- у прикметниках», використовуючи
завдання та правила із підручника.
Немає коментарів:
Дописати коментар